Sourton Tors Race 8th September 2021

Seniors Race

Winners

NameClubCategory
Tom PerryExeter HarriersMale Overall & U17B
Adam Tango HollandTavistock ACSenior Male
Matthew GilvearErme Valley HarriersU15B
Tim LentonAxe Valley HarriersM40
Jo MeekWinchester & District ACFemale Overall & F40
Richard CottleSouth West Road RunnersM55
Richard EversonSouth West Road RunnersM60
Abigail PellingUnafiliatedSenior Female
Steve CoxLaunceston Road RunnersM50
Hayley RatcliffTorbay AACF50
Johnny FullerUnafilliatedM65
Dawn TeedExmouth Harriers AACF55
Andrew HoughtonTavistock AthleticsM75

Full Result

PosNumNameClubTimeCategory
11409Tom PerryExeter Harriers18:47.0U17B
2775Adam Tango HollandTavistock AC19:19.0Senior male
3791Oliver MitchellUnaffiliated19:25.0Senior Male
4785Ross MacdonaldPlymouth Musketeers Running Club19:30.0Senior Male
51408Mathew GilvearErme Valley Harriers19:40.0U15B
61412Sam PridayOkehampton RC19:41.0U17B
71396Duncan TaylorUnaffiliated20:13.0Senior Male
81411Ben WatermanChagford Running Club20:35.0U15B
91410Benjamin PerryExeter Harriers20:49.0U15B
10782Tim LentonAxe Valley Runners20:55.0M40
11773Michael GreenacreUnaffiliated21:16.0Senior Male
12758Paul CreaseOkehampton RC21:29.0M40
13789Jo MeekWinchester & District AC21:52.0F40
14780Joe LaneOkehampton RC21:52.0M40
15798Thomas PolandOkehampton RC22:08.0Senior Male
161391Mike SaywellOkehampton RC22:22.0M40
17777Roland Hunterwww.themountaincompany.co.uk22:26.0M40
18783Ian LittlewoodRun Venture Running Club22:30.0M40
19756Richard CottleSouth West Road Runners22:43.0M55
20787Daniel McGaheyUnaffiliated22:56.0M40
21779Toby KendallTorbay Tri Club23:13.0M40
22763Richard EversonSouth West Road Runners23:24.0M60
231398Charlie TemperleyOkehampton RC23:29.0Senior Male
24769Rob GoodingOkehampton Running Club23:33.0Senior Male
25794Mike PearceUnaffiliated23:50.0Senior Male
261405Tom DavieHolme Pierepont RC23:59.0Senior Male
271406Jermey WestmoreTeam H24:13.0M40
28795Abigail PellingUnaffiliated24:18.0Senior Female
29786Hugh MarsdenExmouth Harriers AAC24:40.0M60
301407Stanley WoodOkehampton RC24:50.0U15B
31797Trevor PiperRun Venture RC24:54.0M40
321413Rees JenkinsDartmoor Runners25:01.0M40
33750Richard BestTavistock AC25:22.0M60
341390Ian RipperOkehampton26:04.0M60
35790Peter MerrettChagford Runners26:12.0M60
361392William SeviourOkehampton Running Club26:26.0Senior Male
37766Gemma GallantRun venture26:35.0Senior Female
38759Nick DanielsTaunton A/c26:46.0M40
39767Jamie GambleUnaffiliated27:04.0Senior Male
40771Laura GoodspeedPlymouth Harriers27:34.0F35
41757Steve CoxLaunceston Road Runners27:50.0M50
42800Hayley RatcliffTorbay AAC28:12.0F50
43755Barry CopelandUnaffiliated28:57.0M60
44793Harriet MundaySouth West Road Runners29:01.0Senior Female
451399Rob WhiteBovey Valley Runners29:12.0M55
46784Louise LittlewoodRun Venture Running Club29:17.0F50
47768David GilvearErme Valley Harriers29:57.0M60
48765Johnny FullerUnaffiliated30:37.0M65
49752Mark BrunsdonUnaffiliated31:20.0M60
50764Christine FritschOkehampton RC31:39.0F40
511397Dawn TeedExmouth Harriers AAC32:06.0F55
52776Andrew HoughtonTavistock Athletics32:14.0M75
53772Alex GowerUnaffiliated34:20.0Senior Female
531393Naomi ShawSouth West Road Runners34:20.0F40
55796Sara PellingUnaffiliated34:25.0F50
56799Melanie PridayOkehampton RC38:47.0F50

Juniors Race

PositionCat WinnerNumberNameTimeClubCategory
1U11B1402Thomas Hennesy07:29.0UnaffiliatedU11B
2U11G1404Elsie Goodspeed07:48.0Plymouth AthleticsU11G
3U9B1401Arthur Lane09:16.0Okehampton RCU9B
4U9G1403Margot Goodspeed09:20.0Plymouth AthleticsU9G