Cosdon Hill Race 4th July 2021

Race report available here

Seniors Race

Winners

NameClubCategory
Samuel KellyExmouth HarriersSenior Male
Sam PridayOkehamton RCU19B
Tim LentonAxe Valley RunnersM40
Jo MeekWinchester & District AC1st Female and 1st FV40
Ian RipperOkehampton RCM60
Richard BestTavistock ACM50
Stanley WoodOkehampton RCU15B
Karen VallanceOkehampton RCF50
Andrew HoughtonTavistock ACM70
Kitty RefsonTavistock ACF60

Full Results

PositionNumberNameClubTimeCategory
1706Samuel KellyExmouth Harriers29:50.0Senior Male
2734Chris Sandom 29:54.0Senior Male
3748Sam PridayOkehamton RC30:00.0U19B
4708Tim LentonAxe Valley Runners30:40.0M40
5548James bestTavistock AC30:48.0Senior Male
6597Samuel Deller 30:53.0Senior Male
7733Andy ValanceOkehampton RC31:58.0M40
8701Adam Tango HollandTavistock AC32:29.0Senior Male
9735Tim RipperBlack Combe Runners32:30.0Senior Male
10719Thomas PolandOkehampton running club32:49.0Senior Male
11709Ian LukePoole Runners33:44.0M40
12707Joe LaneOkehampton RC33:46.0Senior Male
13747Dominic HiltonUnaffiliated33:54.0M40
14723Mark LynchOkehampton RC34:07.0M40
15550Paul Barnett 34:46.0M40
16591Paul CreaseOkehampton RC35:10.0M40
17713Jo MeekWinchester & District AC35:30.0F40
18697David GoodspeedPlymouth Harriers35:58.0Senior Male
19726Mike SaywellOkehampton RC36:35.0Senior Male
20715Tom MurrinBude Rats36:44.0Senior Male
21594Simon DanielBristol Up & Runners37:31.0M40
22599Ian 37:51.0Senior Male
23716Stuart MussonTruro Running Club38:26.0M40
24724Ian RipperOkehampton40:17.0M60
25547Richard BestTavistock AC40:21.0M50
26710Hugh MarsdenExmouth Harriers AAC40:37.0M60
27699Claire Grubb 41:28.0Senior Female
28714Rebecca MorganTruro Running Club44:49.0F40
29695Gemma GallantRun venture44:58.0Senior Female
30745Stanley WoodOkehampton RC45:10.0U15B
31704Chris Johns 45:11.0M50
32696Laura GoodspeedPlymouth Harriers45:42.0F35
33732Merv RiceOkehampton RC46:07.0M60
34729Karen VallanceOkehampton RC47:01.0F50
35725George Ripper 48:39.0MU19
36711Sarah MarvinOkehampton RC48:56.0F40
37712Molly MarvinOkehampton RC48:56.0Senior Female
38721Hayley RatcliffTorbay aac49:05.0F50
39593Roger Cunningham 49:11.0M50
40700ROGER HEWITTRUN VENTURE49:16.0M60
41592Debs CromeOkehampton RC51:02.0F40
42590Steve CoxLaunceston Road Runners51:08.0M50
43694Christine FritschOkehampton RC51:29.0F40
44705Nicola KellyExmouth Harriers52:16.0F50
45728Jo-Anne TurnerOkehampton RC53:50.0F40
46588Adam CornishOkehampton RC55:49.0M50
47718Richard PikeOkehampton RC55:53.0M60
48589Ruth Cotterrell 56:12.0F35
49549Deb CawtheraSidmouth running club57:58.0F50
50585Don CawtheraSidmouth running club57:58.0M60
51727Dawn TeedExmouth Harriers AAC58:09.0F50
52703Andrew HoughtonTavistock Athletics58:51.0M70
53720Melanie PridayOkehampton RC01:05:58F50
54746David GuitermanUnaffiliated01:15:57M70
55722Kitty RefsonTavistock AC01:22:39F60
56698Clayre GriceOkehampton RC01:23:14F45

Juniors Race

Under 13s – 3km

PosCat WinnerNumberNameTimeClubCategory
8U13B739William Miles19:01.0ORCU13B
9U13G738Neve Webber19:47.0ORCU13G

Under 11s – 2km

PosCat winnerNumberNameTimeClubCategory
1U11B742Thomas Hennessey10:40.0UnaffilaitedU11B
2 743Ezekiel Evans11:52.0ORCU11B
3 737Lewis Hawkins12:10.0ORCU11B
4U9B736Arthur Lane12:11.0ORCU9B
5 740Freddie Grubb13:11.0ORCU11B
6U11G744Kelsey Davies13:15.0ORCU11G
7 741Harriet Grubb17:21.0ORCU9G